Tarptautiniai projektai
EEE ir Norvegijos finansiniai mechanizmai 2014-2021 m. Baltijos jūros regiono programa Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programa Lietuvos, Lenkijos ir Baltarusijos bendradarbiavimo per sieną programa Lietuvos ir Rusijos Federacijos bendradarbiavimo per sieną programa
Europos ekonominės erdvės (EEE) ir Norvegijos finansiniai mechanizmai 2014-2020 m. Europos ekonominės erdvės (EEE) ir Norvegijos finansiniai mechanizmai yra Islandijos, Lichtenšteino Kunigaikštystės ir Norvegijos Karalystės indėlis mažinant ekonominius ir socialinius skirtumus bei stiprinant dvišalius santykius su 15 ES šalių Vidurio ir Pietryčių Europoje bei Baltijos šalyse. Finansuojamos sritys:
Prevencijos gerinimas ir sveikatos netolygumų mažinimas - parama psichikos sveikatos stiprinimui ir prevencijos priemonėms, ypatingą dėmesį skiriant vaikų, jaunimo ir jų šeimų gerovei. Remiamos priemonės:
Programos biudžetas: 15 000 000 EUR
Socialinės ir ekonominės plėtros stiprinamas per bendradarbiavimą kultūros srityje, kultūrinį verslumą ir kultūros paveldo valdymą.
Programos biudžetas: 7 000 000 EUR
Geresnė ekosistemų aplinkosauginė būklė ir sumažintas neigiamas taršos ir kitos žmonių veiklos poveikis. Remiamos priemonės:
Programos biudžetas: 12 000 000 EUR
Teisinės valstybės stiprinimas. Programos biudžetas: 38 800 000 EUR
Baltijos jūros regiono programa
Programos laikotarpis: 2014 - 2020 m. Programos tikslas: remiant tarpvalstybinius bendradarbiavimo projektus, stiprinti Baltijos jūros, kaip subalansuoto, konkurencingo ir teritoriniu požiūriu integruoto regiono plėtrą. Programos teritorija: Baltarusija , Danija, Estija , Suomija, Vokietija, Latvija , Lietuva, Norvegija , Lenkija, Rusija ir Švedija. 1 prioritetas: Inovacijų skatinimas - inovacijų diegimas, technologijų perdavimo ir žinių sklaidos regione palengvinimas, pažangių specializuotų strategijų įgyvendinimas. 2 prioritetas: Efektyvus gamtos išteklių valdymas - efektyvesnis gamtos išteklių valdymas, energijos vartojimo efektyvumo didinimas, atsinaujinančių energijos šaltinių plėtojimas. 3 prioritetas: Tvarus transportas - transporto ir ITT sprendimų diegimas, gerinant vietovių pasiekiamumą, ekologiškos ir saugios laivybos skatinimas. 4 prioritetas: parama suinteresuotoms šalims Baltijos jūros regione - prioritetinių sričių koordinatoriams ir horizontaliųjų veiksmų lyderiams, valdymo strategijoms ir užduotims įgyvendinti. Galimi pareiškėjai:
Projektams skirta 236,8 mln. eurų iš ERPF (įskaitant Europos kaimynystės ir partnerystės priemonėms skirtas lėšas bei Norvegijos nacionalines lėšas). Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programa Programos laikotarpis: 2014 - 2020 m. Programos teritorija : Latvijoje projekte gali dalyvauti Kuržemės, Žiemgalos ir Latgalos regionai, o Lietuvoje - Klaipėdos , Telšių, Šiaulių, Panevėžio, Utenos, Kauno apskritys. Programos prioritetai: 1. Prioritetas. Užimtumas ir darbo jėgos judėjimas
1.2. Pasienio judėjimas
2. Prioritetas. Kultūros ir gamtos paveldas
3. Prioritetas. Gamtos išteklių naudojimas
4. Prioritetas. Miesto aplinkos gerinimas
5. Prioritetas. Socialinė įtrauktis ir kova su skurdu
6. Prioritetas. Nepasiturinčių miestų ir kaimų bendruomenių atkūrimas
7. Prioritetas. Efektyvios viešosios paslaugos
Galimi pareiškėjai:
Projektuose turi dalyvauti bent po vieną partnerį iš Lietuvos ir Latvijos. Programos biudžetas: apie 52 milijonai eurų (ERPF).
Horizontas 2020
Horizontas 2020 yra strategijos Europa 2020 pavyzdinės iniciatyvos Inovacijų sąjunga, skirtos Europos pasauliniam konkurencingumui didinti, vienas iš pagrindinių ramsčių. Programoje HORIZONTAS 2020 bus finansuojamos visos inovacijų grandies dalys nuo idėjos iki rinkos, vadovaujantis 3 pagrindiniais vertinimo kriterijais: aukštos kokybės moksliniais tyrimais, konkurencinga pramone ir nauda visuomenei.
2. 17,9 mlrd. eurų pramonės lyderystei. Parama bus skiriama:
3. 31,7 mlrd. Eurų bus skiriama didžiausiems socialiniams iššūkiams spręsti:
Programos biudžetas sieks virš 70 mlrd. eurų 20142020 m. periodui.
Europos valstybių tinklas, kurio tikslas remti orientuotą į rinką mokslinių tyrimų ir technologijų plėtrą visose šiuolaikinėse technologijų srityse, didinti Europos valstybių konkurencingumą, gerinti gaminių, procesų ir paslaugų kokybę ir stiprinti daugiašalį bendradarbiavimą, įtraukiant įmones ir mokslinių tyrimų institucijas. Mokslo ir studijų institucijos, verslo įmonės gali dalyvauti individualiuose, klasteriniuose (pramoninės iniciatyvos) ir skėtiniuose (teminiai tinklai) projektuose. Technologijų sritys, kuriose pirmiausia įgyvendinami Eureka projektai:
Programos Eureka projektus gali rengti šie juridiniai asmenys:
Programos Eureka projektai yra skirstomi į individualius projektus ir strategines iniciatyvas: Individualūs projektai tai projektai, kurie yra inicijuojami mokslo ir studijų institucijų ar įmonių, juos vykdo ne mažiau negu dvi valstybės narės, projekto eigoje yra sukuriamas konkurencingas pasaulinėje rinkoje produktas, procesas, paslauga. Strateginės iniciatyvos yra skirstomos į skėčius ir klasterius. Eureka programos skėtis tai teminė strateginė iniciatyva, kurios tikslas yra padėti inicijuoti naujus Eureka programos projektus skėčio apibrėžtoje tematikoje, atlikti šios srities analizę, nustatyti pagrindines vystymo kryptis, burti mokslininkus ir pramonininkus naujų inovacinių projektų inicijavimui ir įgyvendinimui. Skėtį inicijuoja Eureka valstybė narė. Skėtis yra koordinuojamas ir įgyvendinamas darbo grupės, susidedančios iš Eureka valstybių narių, prisijungusių prie šios iniciatyvos atstovų bei pramonės ekspertų. Darbo grupės susitikimai vyksta reguliariai, paprastai du kartus per metus. Eureka programos klasteriai tai ilgalaikės strateginės reikšmės pramoninės iniciatyvos. Paprastai jos jungia didelį skaičių dalyvių ir jų tikslas yra bendros technologijos, kurios yra labai svarbios Europos konkurencingumui. Pirmiausia tai pasakytina apie informacines ir ryšių technologijas. Šiuo metu kreipiamas dėmesys ir į energijos technologijas bei biotechnologijas.
Latvijos Lietuvos Baltarusijos bendradarbiavimo per sieną programa
Programos laikotarpis: 2014 - 2020 m. Programos tikslas: stiprinti santykius, ugdyti gebėjimus ir dalytis patirtimi tarp Latvijos, Lietuvos ir Baltarusijos žmonių bei organizacijų per kartu įgyvendinamus ES projektus ( socialinės apsaugos, švietimo, sveikatos priežiūros, aplinkos, turizmo, saugumo srityse), kuriais siekiama iš esmės gerinti gyvenimo kokybę pasienio regionuose. Programos teritorija: Baltarusija (Vitebsko, Gardino, Minsko, Mogiliovo regionai), Latvija (Latgalės, Zemgalės regionai), Lietuva (Alytaus, Vilniaus, Utenos, Kauno, Panevėžio apskritys). Per 2014-2020 m. laikotarpį, bendradarbiavimo programa siūlo finansavimą keturioms sritims: 1. Socialinės įtraukties ir kovos su skurdu skatinimas:
2. Parama geram vietos ir regionų valdymui:
3. Vietos kultūros palaikymas ir istorinio paveldo išsaugojimas:
4. Sienos valdymo ir pasienio saugumo skatinimas:
Galimi pareiškėjai:
Programos įgyvendinimui numatyta skirti 74 mln. eurų ES paramos lėšų, finansuojant iki 90 proc. tinkamų projektų išlaidų.
Lietuvos ir Rusijos Federacijos bendradarbiavimo per sieną programa
Programos laikotarpis: 2014 - 2020 m. Programos tikslas: skatinti ir plėsti bendradarbiavimą per sieną tarp Lietuvos ir Rusijos pasienio regionų tęsiant anksčiau pradėtą bendradarbiavimą pagal 20042006 m. TACIS Lietuvos, Lenkijos ir Rusijos kaimynystės programą ir 20072013 m. Europos kaimynystės ir partnerystės priemonės Lietuvos, Lenkijos ir Rusijos bendradarbiavimo per sieną programą. Programos teritorija: Alytaus, Kauno, Klaipėdos, Marijampolės, Šiaulių, Tauragės ir Telšių apskritis bei Rusijos Federacijos Kaliningrado sritį. Programoje numatyta įgyvendinti keturis prioritetus ir pasirinktus teminius tikslus (toliau TT): 1. Prioritetas: istorijos ir gamtos paveldo atkūrimas ir pritaikymas, kultūros propagavimas, kultūrinių tinklų kūrimo ir turizmo plėtros skatinimas (3-asis TT: vietos kultūros propagavimas ir istorinio paveldo išsaugojimas). 2. Prioritetas: socialinės įtraukties skatinimas ir bendradarbiavimas BPS regione gerinat sveikatos priežiūros, socialines ir švietimo paslaugas bei bendruomenės iniciatyvų rėmimas (4-asis TT: socialinės įtraukties skatinimas ir kova su skurdu). 3. Prioritetas: valstybinių institucijų bendradarbiavimo skatinimas ir vietos bendruomenių stiprinimas (5-asis TT: vietinės ir regioninės gerosios valdymo praktikos rėmimas). 4. Prioritetas: efektyvaus sienos kirtimo proceso užtikrinimas (10-asis TT: sienų valdymo ir apsaugos, mobilumo ir migracijos valdymo gerinimas). Galimi pareiškėjai:
Programos įgyvendinimui numatyta skirti daugiau kaip 17 mln. eurų ES paramos lėšų. Taip pat papildomai programos biudžete numatyta 8,5 mln. eurų Rusijos Federacijos lėšų, skirtų projektų įgyvendinimui Rusijos Federacijos teritorijoje. Programa numato finansuoti iki 90 proc. tinkamų projektų išlaidų.
|